Poznejte Libochovice

Kauza cesta k bytovkám aneb jak vydělat za tři měsíce milion

13. březen 2015 | 00:58

Libochovice - Spor o cestu k bytovkám v Libochovicích je možná u konce. Zastupitelé na návrh starostky Jany Holé v pondělí (9.3.2015) schválili odkup dvou pozemků za téměř milion korun. Díky tomu by se měla uvolnit patová situace, která gradovala od ledna 2015.

Betonové pražce u bytovek. Foto: archiv MojeLibochovice.czBetonové pražce u bytovek. Foto: archiv MojeLibochovice.cz

Naštvaní, zklamaní a zoufalí obyvatelé na straně jedné, neúprosný muž na straně druhé. Mezi oběma tábory vedení libochovické radnice. Spor o dva pozemky, na jednom z nich přístupová cesta k bytovým domům družstva.

Fakta: Petr Líska, ostrý muž ze Žitenic, vloni na podzim se stal majitelem pozemku, který nemá jiné využití než být přístupovou cestou k bytovkám. Po městě žádal téměř dva miliony korun, za které by pozemky (jako veřejná komunikace) prodal.

Spor, který se města de facto netýkal. Avšak v boji o vydělání peněz za pár měsíců tahal za delší konec, naopak radnice za kratší.

Petr Líska využil toho, že obyvatelé domů jsou "rukojmími", kteří vytvoří tlak na vedení města. Přitom šlo o spor mezi soukromými subjekty - majitele pozemku a bytového družstva. To v minulosti odmítlo přístupovou cestu koupit.

Problém se tak přehodil na radnici. Petr Líska vědom si tlaku na politiky ze stran občanů nejprve zkusil prodat pozemky za téměř dva miliony korun, aby po litém boji i nátlakových metod typu oplocení a přehrazení vstupu na svůj pozemek nakonec slevil na skoro milion korun, za který je ochoten pozemky odprodat.

Zastupitelé se dostali do pasti, Lískovi navíc hrála do karet petice se zhruba 560 podpisy, aby město cestu koupilo. Jenže za kolik? Za 2 miliony korun? Za 1 milion korun? A jaká je vlastně "legální" cena, aby zastupitelé při odsouhlasení nebyli následně trestně stíhaní za předražený nákup, než je cena v místě obvyklá?

Obyvatele domů tyto starosti nemusely zajímat, to samé Petra Lísku. Z boje o cestu se navíc stal místní politický boj, kdy opozice odmítala, aby město pozemky odkoupilo. Pod tlakem veřejnosti ale nakonec otočil i dlouholetý starosta Jaroslav Beneš, který se v době "vyjednávání" k odkupu stavěl negativně.

Pozemek s cestou nakonec Petr Líska nabídl za cenu 210 korun za m2, tedy za celkem 698 670 korun. K tomu požadoval odkup stavebního pozemku. Město ji akceptovalo za cenu obvyklou, tedy celkem za 297 920 korun.

Jak starostka Jana Holá na zastupitelstvu uvedla, počátky sporu je nutné hledat začátkem 90. let v rámci restitucí, kdy pozemek, na kterém se nachází cesta k bytovkám, byla neoprávněně tehdejším vedením města vydána jako restituční nárok. "Nyní město napravuje chybu," konstatovala starostka Libochovic.

Petr Líska by měl před prodejem pozemku městu cestu uvést do stavu, ve kterém se nacházela před vypuknutím sporu a obstrukcí. Cestu blokují betonové pražce, hlína i výkopy pro připravované oplocení.

Autor: Redakce

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Přidat komentář (0)

Reklama

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit.

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!


Top zprávy

Koledy pod vánočním stromem v Libochovicích

Koledy pod vánočním stromem v Libochovicích

20/12 / Kultura / Libochovice - Srdečně zveme na tradiční akci - 24. prosince 2015 od 14.30 hodin na libochovickém náměstí zazní Koledy pod vánočním stromem v podání žesťového souboru.


V Libochovicích bude Mikulášování

V Libochovicích bude Mikulášování

30/11 / Kultura / Libochovice - Město Libochovice zve všechny děti a rodiče na Mikulášování. Koná se v neděli 6. prosince 2015 od 14. hodin.


Rozsvícení vánočního stromu a adventní trhy v Libochovicích

Rozsvícení vánočního stromu a adventní trhy v Libochovicích

21/11 / Kultura / Libochovice - Velká kulturní událost. V Libochovicích v sobotu 28. listopadu 2015 od 13 hodin začínají adventní trhy v rámci slavnostního rozsvícení vánočního stromu.


Vláďa Hron a One man show je v Libochovicích v KS U Tři lip

Vláďa Hron a One man show je v Libochovicích v KS U Tři lip

1/11 / Kultura / Libochovice - Bavič a moderátor Vláďa Hron přijede do Libochovic. Představení One man show se koná 17. listopadu 2015.Chyba: Nepodařilo se načíst zdroj.

Chyba: Nepodařilo se načíst zdroj.

Chyba: Nepodařilo se načíst zdroj.

Chyba: Nepodařilo se načíst zdroj.SeveročeskýDeník.cz Novinky v regionech

Ústecko, Chomutovsko, Žatecko, Lounsko, Mostecko, Teplicko, Děčínsko, Šluknovsko, Litoměřicko, Roudnicko, Českolipsko, Liberecko, Jablonecko, Turnovsko, Semilsko


MojeLibochovice.cz je součástí krajské redakce mediální skupiny MediaShow Group s.r.o.
Všechna práva vyhrazena.

Chcete být v obraze? Sledujte nás!


Zprávy v RSS
MojeLibochovice.cz na Seznam.cz
MojeLibochovice.cz na Facebooku


Redakce MojeLibochovice.cz

Posílejte nám Vaše tipy, postřehy a fotografie. Rádi je zveřejníme!